03 лютого 2022

ПРАКТИЧНА ЗУСТРІЧ ІЗ ПРИВАТНИМ ВИКОНАВЦЕМ


В останні роки спостерігається тенденція низького виконання судових рішень, що спричиняє ряд практичних проблем. Громадяни втрачають довіру до правосуддя, кредитори не можуть повернути своє майно, матері з дітьми залишаються без аліментів. Чому це відбувається? Однією із причин є неплатоспроможність боржника та безвідповідальне відношення до покладених обов’язків.

Таку систему необхідно змінювати, тому Міністерство юстиції розробило і уже втілює комплексну реформу примусового виконання рішень судів та інших органів.

З 5 січня 2017 року в Україні почала діяти змішана система виконавчого провадження. Розпочали роботу перші приватні виконавці, які почали працювати паралельно з Державною виконавчою службою і виконують функції з примусового виконання рішень судів та інших органів.

Майбутні юристи особливо ретельно вивчають нові підходи до виконання судових рішень, адже в період навчання вивчають ряд процесуальних галузей права, що дозволяють реально оцінити суть виконання судового рішення.

Цього разу в рамках вивчення дисципліни «Виконавче провадження» студенти 4 курсу спеціальності «Право» ознайомлювалися із діяльністю приватних виконавців. На практичну зустріч було запрошено приватного виконавця м. Херсона – Манікіна Дмитра Сергійовича.

Запровадження інституту приватних виконавців — не українське ноу-хау, а запробована у світі модель, яка вдало працює в багатьох державах. Цей досвід не є новим у світі, адже в країнах Балтії, Франції та Нідерландах діють приватні системи, у Великобританії, Болгарії та Польщі — змішані, де державні виконавці співіснують з приватними.

У ході практичного лекційного заняття, Дмитро Сергійович ознайомив студентів із основними вимогами до приватного виконавця. Приватним виконавцем може бути громадянин України, який досяг 25 років, має вищу юридичну освіту не нижче другого рівня, володіє державною мовою, має стаж роботи у галузі права після отримання відповідного диплома не менше двох років та склав кваліфікаційний іспит.

Манікін Дмитро Сергійович сконцентрував увагу майбутніх юристів на практичний аспект діяльності приватних виконавців.

Так, наприклад приватному виконавцю забороняється: здійснювати діяльність приватного виконавця після внесення до Єдиного реєстру приватних виконавців України запису про зупинення або припинення права на здійснення діяльності приватного виконавця; здійснення діяльності приватного виконавця без чинного договору страхування цивільно-правової відповідальності; протягом першого року зайняття діяльністю приватного виконавця, здійснювати примусове виконання рішень за якими сума стягнення становить двадцять та більше мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті. Строк зайняття діяльністю приватного виконавця обчислюється з дня внесення інформації про приватного виконавця до Єдиного реєстру приватних виконавців України.


У ході спілкування, майбутні правники зрозуміли, що діяльність приватних виконавців є цікавою та проблематичною.

На жаль, наше суспільство не завжди готове нормально сприймати певні інновації в юриспруденції. Простіше, перекласти відповідальність на іншого! Про те – це не варіант. І тут все залежить від представника правової сфери: юриста, державного чи приватного виконавця.


Маємо надію, що покоління нових перспективних юристів зможуть підвищити рівень відповідальності громадян до виконання своїх обов’язків.

Унчикова Вікторія

Немає коментарів:

Дописати коментар