02 лютого 2023

Нові види шахрайства у період воєнного стану

 

Нові види шахрайства у період воєнного стану.

24 січня відбулося чергове засідання  клубу правознавців  «Феміда», на якому було обговорено питання шахрайства  у період воєнного стану, відпрацьовано алгоритм дій для уникнення шахрайських схем.

Навіть під час війни шахраї не припиняють ошукувати українців, навпаки, із запровадженням воєнного стану в Україні з’явилися нові схеми шахрайства. Важливо, розпізнавати їх та діяти так, щоб не потрапити на гачок до злодіїв.

Нові види шахрайства мають одну спільну рису: у своїх діях шахраї вміло маніпулюють емоціями жертв, зокрема провиною, страхом, патріотизмом. Зазвичай у текстових повідомленнях шахраїв багато русизмів, неправильних форм слів тощо. Шахраї намагаються скористатися становищем потенційних жертв: у деяких випадках вони дзвонять і вимагають гроші за нібито інформацію про місцеперебування родичів, яких ті розшукують. Серед найпоширеніших схем шахраїв у період воєнного стану: 

1) «Збір коштів на військових». Часто шахраї видають себе за волонтерів, щоб зібрати гроші на військову амуніцію, медичне обслуговування чи інші потреби. Однак, у результаті, вони забирають усі гроші собі. У таких випадках поліція закликає громадян довіряти лише перевіреним благодійним організаціям або спеціальним державним рахункам, перевіряючи правильність назв веб-сайтів, які ви відвідуєте, і де ви вводите свої особисті дані.

 2) «Евакуаційні перевезення». Зловмисники розміщують в мережі Інтернет оголошення про перевезення громадян із зон бойових дій у безпечне місце. Однак вони вимагають оплатити послугу заздалегідь,  але після отримання грошей «перевізники» перестають виходити на зв’язок, тому купуйте квитки на потяги чи автобуси лише на офіційних інтернет-ресурсах. У разі перевезень приватними авто незнайомими особами наполягайте на оплаті готівкою чи на картку в момент відправлення, не перераховуйте їм кошти авансом.

3) «Оренда житла за вигідною ціною для переселенців». Шахраї під час війни почали масово здавати в оренду «уявні» квартири чи будинки, але після отримання передплати на картку не виходили на зв’язок. Важливо завжди перевіряти інформацію про орендодавця та вимагати показати документи та паспорт орендодавця на житло. Щоб не потрапити в таку пастку, ніколи не перераховуйте оплату наперед. Сплачуйте за квартиру лише після того, як прибудете на місце та переконаєтеся, що житло готове до заселення. Бажано укласти письмову угоду з орендодавцем.

4) «Ваш син потрапив у полон». При цій схемі шахраї телефонують батькам чи іншим родичам зниклого і називають ім’я та прізвище, повідомляють, що він нібито перебуває в полоні. Однак, щоб звільнити його, потрібно заплатити гроші. В цьому випадку не варто панікувати або піддаватися емоціям. По-перше, варто спробувати самостійно зв’язатися з родичем та зателефонувати до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених або звернутися до найближчої військової адміністрації чи правоохоронців

5) «Надання інформації про місцеперебування безвісти зниклих родичів». В Інтернеті можна побачити оголошення про розшук зниклих безвісти.У таких випадках зловмисники зв’язуються з авторами публікації і повідомляють, що знають місцеперебування зниклого, але вимагають винагороду. У такому випадку потрібно негайно звернутися до поліції.

Учасники тренінгу розповіли про свій досвід взаємодії з шахраями і як вони реагували на шахрайські пропозиції. Насамкінець студенти застосували отримані знання на практиці і спробували здолати шахрая у грі-тренажері. Хоч шахраї були підступні і переконливі, але наші студенти  зуміли їх розкусити і подолати. На жаль, шахраї постійно придумують нові схеми, тому кіберполіція  моніторить ситуацію та інформує про найпоширеніші схеми шахрайства на каналах у Telegram  і Viber. Якщо, незважаючи на всі запобіжні заходи, ви або ваші близькі стали жертвою шахрайського злочину, негайно зверніться до найближчого відділення поліції. Бережіть себе, будьте пильними та перевіряйте надійність джерел!

Сергієнко Тетяна, учасник клубу «Феміда»


Немає коментарів:

Дописати коментар