26 грудня 2011

Чи знаєте ви, що значить бути людиною?

  Сьогодні багато хто не задумується над цим питанням, а шкода. Адже мати вигляд людини і бути людиною, виявляється, не одне й те саме. Бути людиною – це, насамперед, дотримуватися моральних норм, що існують у суспільстві, не бути байдужим до проявів зневаги до будь-якої людини, тварини. Але сучасне життя диктує свої вимоги, які, на жаль, не завжди відповідають визнаним суспільством моральним законам. Сьогодні потрібно «працювати ліктями», шукати місце під сонцем, бо інакше хтось встигне це зробити перед тобою.
  Не випадково ще в 4 столітті до н.е. відомий давньогрецький філософ Діоген (той, який жив у діжці) ходив містом із запаленою свічкою і промовляв: «Шукаю людину!» З давніх-давен філософи оцінювали роль справжньої людини. Вони шукали людський ідеал. Таких філософів часто називали «диваками». Але такі диваки прикрашали світ. Вони блукають по життю, шукаючи відповіді на свої запитання, освітлюють дорогу вогнищем надії.
  Нещодавно в Херсонському кооперативному економіко-правовому коледжі студенти товарознавчого відділення брали участь у філософській вікторині, присвяченій Міжнародному дню філософії. Побутує звичай, що ця наука дуже важка для розуміння і вивчення, але викладачі філософії цього навчального закладу думають інакше, в чому і переконали всіх присутніх на святі. Виявилось, що філософствувати – не тільки корисно, а й захоплююче, бо дуже цікаво з-поміж декількох різних точок зору на проблему вибрати ту, яка тобі до душі, яку ти розділяєш.
  
Команди майбутніх товарознавців протягом 6 конкурсів за світлинами називали прізвища відомих філософів, їхні герби, пояснювали їхні крилаті вислови. Багато хто з присутніх у залі довідався про авторів тих фраз, які часто вживали у своєму мовленні. Наприклад, ви знаєте авторів відомих висловів: «Все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими», «Не можна двічі увійти в одну й ту саму ріку»? А студенти ХКЕПК знають! Автор першого фразеологізму – Фридрих Ніцше, який говорив про себе: «Я не людина, я динаміт», а друга належить давньогрецькому філософу Геракліту, якого сучасники називали «темним» за його зарозумілу мову.
  Цікавим був конкурс зі світлинами філософів. Виявляється, сьогодні можна знайти «двійників» відомих мислителів. Хто б міг подумати, що Жан Клод Ван Дам зовні схожий на Людвіга Фейєрбаха, а резидент «Камеді клабу» Гарик Харламов – на Фридриха Ніцше? Всесвітньо відомий художник епохи Відродження Рафаель Санті свого часу написав фреску «Афінська школа», на якій, зобразив багатьох філософів. Вони не жили в одному столітті і навіть деякі не були знайомі особисто один з одним, але на цій фресці розмовляють між собою і знаходяться в одній кімнаті. Завдання для глядачів у залі полягало в тому, щоб показати на репродукції «Афінської школи» Сократа, Платона, Аристотеля, Піфагора, Демокрита, Геракліта, славетного Олександра Македонського тощо. Рафаель навіть себе зобразив у кутку фрески.
  Між конкурсами, поки вельмишановне журі підводило підсумки, присутні переглядали уривки документальних фільмів про Леонардо да Вінчі, Сократа і Платона. Протягом кількох хвилин у залі панувала тиша, бо всі студенти і викладачі з цікавістю слухали про життя відомих філософів, витоки їхньої філософії, вплив її на сучасників. 
   Останнім конкурсом філософської вікторини було «Домашнє завдання». Командам потрібно було придумати вірш про якогось відомого філософа та його погляди. І яким було здивування присутніх педагогів, коли члени обох команд прочитали доволі об’ємні твори про важливість і корисність філософії для людини.

  У царя Соломона була така каблучка, на якій було вирізьблено: «Усе минає». Та не минуть знання, отримані студентами на заняттях у коледжі, і не лише з філософії, а і з інших навчальних дисциплін, бо в нашому житті все стане колись у пригоді. Життя смугасте, і в ньому чергуються успіхи й невдачі, злети і падіння. Але у різних життєвих ситуаціях потрібно залишатися на висоті, бути людиною.

Автор статті - викладач філософії Назарова Ю.А.

Немає коментарів:

Дописати коментар