19 травня 2016

Вчимося толерантності

 
 Люди часто роблять помилки у своєму житті, особливо підлітки, які ще не повністю сформувалися як особистість і не мають життєвого досвіду. «Життя – така велика ковзаниця! Кому вдалось, не падавши, пройти?!» - писала Ліна Костенко. І справді, чи можливо прожити, не припустившись жодної помилки? Відповідь очевидна… Та хочеться, щоб «набитих ґуль» було якомога менше. Тим більше, що уміння спілкуватися з людьми, бути толерантним, віднаходити  компроміси – це саме те, що потрібно кожному не лише для особистих контактів, а й у професійній діяльності. Адже культура  відносин у молоді тільки починає формуватися. Саме тому для проведення тренінгу зі студентами до Херсонського кооперативного економіко-правового коледжу завітала психолог «Клініки, дружньої до молоді» Павловська  Людмила Олександрівна. Під час таких зустрічей іноді ловиш себе на думці, що не знаєш до кінця навіть свої власні «психологічні особливості», не говорячи вже про внутрійшій світ оточуючих. Тому спілкування під пильним оком спеціаліста, професійний аналіз побаченого і почутого – це завжди корисно! Тим більше, що говорити було про що.

 Чи вміємо ми відмовлятися? Дивне запитання, подумаєте ви. Що може бути простіше: сказав «Ні!» - ось тобі і відмова!  А чи здатні ви не піддатися  спокусам, поганим звичкам, бути так само категоричним у своєму «Ні»? Ось тут більшість людей, мабуть, буде вже не такою переконливою.

 Під час тренінгу студенти  заповнили анонімні анкети, у яких відстежувалося їх ставлення до негативних явищ суспільства – тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії. З’ясувалося, що молодь у своїх думках одностайна: ці явища знищують не лише людину як особистість, а й суспільство у цілому. Чому ж тоді, якщо ми всі і все розуміємо, ця проблема  досі  не вирішена не лише у державі, а й у всьому світі? Чому людство запустило механізм самознищення? Мабуть, розпочати потрібно кожному із себе. І ось саме тут і потрібно уміти сказати рішуче «Ні!», коли «доброзичливі друзі» пропонують спробувати щось вперше – цигарку, чарку, дозу…

 Психолог запропонувала  студентам  корисну  гру «Як сказати «НІ!».  Виконуючи  завдання, команди  малювали  плакати, якими намагалися «достукатися» до свідомості інших і переконати їх у згубному впливові вищеперерахованих явищ.

 А чи вміємо ми поважати погляди інших? Як подолати в собі нетерпимість та агресію, адже саме вони дуже часто є причиною непоправних вчинків.   Саме толерантності студентів вчила  ще одна гра  - «Дракон».  Правила дуже прості: потрібно стати в коло,  пригадати всі свої негативні емоції та позбутися  їх за допомогою уявного списа, що долає  уявного  дракона. Навіть дивно, як така проста і весела вправа допомогла декому відновити душевну рівновагу та повернути гармонію стосунків.

 За  якусь годину студенти стали дружнішими, більш відкритими й толерантними, почали активніше спілкуватися, вітати  оплесками виступи одногрупників.

Денис Демидов, студент групи П-291
Алла Сергазіна, викладач коледжу

Немає коментарів:

Дописати коментар