10 лютого 2022

МАЙБУТНІ ЮРИСТИ ПРО КІБЕРБУЛІНГ


До Всесвітного дня безпечного інтернету, майбутні юристи, на засіданні клубу правознавців «Феміда», вирішили поговорити про тонкощі кібербезпеки у просторі.

Це й не дивно, адже більшість свого часу, ми проводимо в Інтернет-мережі. Працюємо, навчаємося за допомогою дистанційних технологій, відпочиваємо чи розвиваємося в соціальних мережах.

А чи можна вважати Інтернет безпечним? Звичайно, ні. В онлайні може бути небезпечно, тому потрібно бути готовим дати відсіч всьому, що Вам заважає.

Давайте спочатку поговоримо про булінг? А чи відомо Вам взагалі про це явище? Клуб правознавців відповідає.


Термін «булінг» походить від англійського дієслова «to bully». Кембриджський словник англійської мови дієслово «to bully» тлумачить як «ображати, залякувати когось, хто є меншим або менш впливовим ніж ви, часто – примушувати таку особу до небажаних дій».

Тобто, булінг — це навмисна повторювана поведінка, що проявляється у вигляді цькувань, бойкоту, насмішок, поширення чуток, висміювання, псування особистих речей, фізичної розправи, залякування, вимагання грошей, приниження через інтернет-ресурси тощо. Булінг часто спрямований на людей з певними відмінностями, такими як зовнішній вигляд, поведінкові особливості, расова приналежність, релігія, інвалідність або хвороба, сексуальна орієнтація та інше, але жертвою може стати будь-хто.

Одним із найпоширеніших різновидів булінгу є кібербулінг. Отже, якщо булінг – це психологічний терор, цькування, побиття однієї людини іншою, то кібербулінг – це «цькування онлайн», що передбачає жорстокі дії з метою дошкулити, нашкодити, принизити людину з використанням інформаційно-комунікаційних засобів: мобільних телефонів, електронної пошти, соціальних мереж, форумів, блогів, онлайн-відеоігор тощо.

І що ж тепер робити? Відмовитися від Інтернету? Звичайно, ні. Саме про те, як поводити себе у кіберпросторі говорили студенти спеціальності «Право».

Так, студентка групи П-392 Кравцова Каріна розповіла про суть та основні види кібербулінгу. Детальна увага була приділена такому виду як флеймінг.

Це поняття тільки на перший погляд здається незрозумілим, а насправді, якщо Ви одержали повідомлення із нецензурною лайкою, його можна кваліфікувати як флеймінг.


Далі, студентка групи П-391 Чухрай Ірина ознайомила присутніх із наступними видами кібербулінгу: тролінг та наклеп.

Якщо Вас постійно ображають в соціальних мережах – це і є тролінг.

Що стосується наклепу, на жаль, в сучасному суспільстві, цей вид кібербулінгу набирає неабиякого поширення. Пишуть у чатах фейки? Поширюють недостовірну інформацію про тебе? Публікуються неправдиві фото? Це все є проявом наклепу.

Потрібно розуміти, що образи в соціальних мережах – це не дитячі забавки, а є незаконним діянням, а отже є порушенням норм закону.

Так, за вчинення булінгу наступає адміністративна відповідальність, а саме: за вчинення булінгу (цькування) неповнолітньої чи малолітньої особи карається штрафом від 850 до 1700 грн або громадськими роботами від 20 до 40 годин. Такі діяння, вчинені повторно протягом року, караються штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин. У разі вчинення булінгу (цькування) неповнолітніми до 16 років, відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин. Окремо передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу (цькування). Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки цькування серед учнів, до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Наприкінці заходу, Гапон Ольга – студентка четвертого курсу спеціальності «Право» наголосила на основних правилах поведінки в Інтернеті.

Отже, ловіть практичні поради від майбутніх правознавців:

1. Періодично змінюйте паролі своїх аккаунтів та профілів.

2. Будь стриманим в кіберпросторі. Навчися боротися з емоціями. Скажи агресії – ні.

3. Не думай, що Інтернет може зберігати таємниці. Навпаки, соціальні мережі – це публічний простір!

4. Не бійся видаляти друзів та блокувати чати. Все це заради Вашої безпеки.Пам’ятайте, якщо Ви потрапили у скрутну ситуацію в Інтернеті, не замовчуйте про це. Не бійтеся відкритися і розказати про свою проблему. Чужої біди не буває, а отже знайдеться людина, фахівець, який зможе допомогти.

Все таки у житті простіше бути хорошими людьми. Відкривайте серця, посміхайтеся одне одному, але не забувайте про безпеку!

Не дозволяйте принижувати себе та інших. Знайте, що кожне порушення закону обов’язково наступить відповідальність. Ваші права є кому захистити!

ЗНАТИ ЗАКОН – БУТИ ЗАХИЩЕНИМ!!!

Вікторія Унчикова

Немає коментарів:

Дописати коментар