27 листопада 2020

Тренінг «Зумбомбінг: жарт чи свідоме правопорушення»


Вже майже закінчується 2020 рік, багато ще хочеться встигнути, реалізувати, досягти.

Ми живемо у прекрасний і складний час водночас. Перед нами відкривається ряд нових можливостей: опанування IT-технологій, оволодівання сучасними комп’ютерними програмами.

У розпал пандемії коронавірусу, коли країни впроваджують жорсткі карантинні обмеження, а людей закликають практикувати соціальне дистанціювання, надзвичайну популярність здобув американський застосунок для відеоконференцій Zoom. Упродовж останніх місяців він посів впевнене перше місце за кількістю скачувань у App Store, обійшовши навіть улюбленця підлітків TikTok. 

Один із блогерів пожартував: «Ви вважаєте, що кращі за мене тому, що навчаєтесь в Гарварді? Тепер всі ми навчаємося в університеті на ім’я «ZOOM». А Гарвард і насправді проводить заняття на цій платформі.»

Студенти правознавчого відділення взяли участь у  тренінгу щодо алгоритму дій під час знаходження на платформі «ZOOM», увага була приділена зумбомбінгу. 


Zoombomb, або Zoomraiding – це підключення до відеоконференції незнайомців, коли сесію не захищено паролем і приєднатися до неї можна, просто клікнувши посилання на загальнодоступну подію Zoom.

Багато зловмисників швидко шукають у соцмережах «Zoom.us» і починають збирати URL-посилання. Щойно троль, порушник увійшов у сесію, він може переслідувати користувачів образливими повідомленнями.

Зум-хулігани часто використовують шокуючі зображення, расові епітети та нецензурні вислови для зриву відеоконференцій. Хоча організатор зустрічі може у будь-який момент видалити будь-якого учасника, зловмисників буває складно відстежити; їх може бути кілька в одній зустрічі, і вони можуть перескакувати з одного імені користувача на інше.

Ще по інакшому, така поведінка  порушників  є інтернет-тролінгом, а деякі вчені взагалі називають це енергетичним вампіризмом.


"Інтернет-тролінг" – явище, яке починається з певного жарту, розіграшу, нехитрих і прямолінійних висловлювань –"тролінг"-атаки, метою якої є знищення певної конференції або доведення конкретної людини навіть до нервового зриву.

Ось наприклад, коли на відеоконференції включаються пісні з нецензурними словами, сторонній шум або взагалі конкретні образи щодо студента чи навіть викладача, це є і тролінгом.

Психологи вже навіть дослідили портрети тролів: провокатор, «під підкриттям», «троль-маска». Проте, всі повинні розуміти – за вчинення порушення обов’язково наступить відповідальність.


Тому, 18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)». Законом було запроваджено адміністративну відповідальність за вчинення булінгу, в тому числі й із застосуванням електронних комунікацій.

Наразі ми вже можемо з упевненістю говорити про те, що закон працює! З моменту вступу закону в силу судами винесено 7 рішень з приводу цькування, яке вчинялося в соціальних мережах.

Майбутні юристи чітко зрозуміли, що у всіх зазначених випадках як докази суду були надані скрін-шоти зі сторінок у соціальних мережах, особисті переписки між учасниками, фото та відеоматеріали, а тому будь-яке цькування може закінчитися судовими засіданнями та притягненням до відповідальності.

Далі, студентам було запропоновано провести паралель між діями  ZOOM – хуліганів та дрібним хуліганством як адміністративним правопорушенням.

Так, відповідно ст.173 КУпАП,  дрібне хуліганство - це нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян. Які санкції? Це накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або навіть адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

Окрім цього, нецензурна лайка щодо людини є приниженням її честі та гідності, за що жертва ще може стягнути моральну шкоду, яку оцінює вона безпосередньо. Тобто, наприклад жертва оцінює своє хвилювання у розмірі 50 000 грн. і суддя може прийняти рішення на її користь!

По суті, ці явища ще більше ускладнюють наше життя. Кожного дня ми спостерігаємо за невтішними статистичними даними щодо поширення пандемії, одні впадають в депресію, інші дивляться з позитивом у майбутнє, а ще є треті учасники – люди із низькою самооцінкою, яким не має чим займатися, вони починають просто порушувати правила!


Студенти ХКЕПК  розуміють, що  впевнена, самодостатня і цілеспрямована людина не буде опускатися до такого дрібного хуліганства, адже у неї просто не буде часу на це. Хтось допомагає людям, будує власний бізнес, займається спортом, зміцнює власне тіло і інтелект, а хтось робить дрібні пакості!!

Тому, тримайте ряд практичних порад для роботи на платформі «ZOOM»:

  • Не діліться із сторонніми запрошеннями на конференцію;
  • Не роздавайте незнайомцям особисті ідентифікатори відеоконференції;
  • Змінюйте паролі та ідентифікатори на кожну нову конференцію;
  • Кожен учасник конференції повинен працювати із ввімкненою камерою.

Майбутні юристи обирають перспективне і результативне майбутнє – навчання у ХКЕПК.

Пам’ятайте, наше майбутнє у наших руках!!

Слідкуйте за нашими новинами…

Унчикова В.А.

Немає коментарів:

Дописати коментар